Rehabilitacja a fizjoterapia - czym się różnią?

Rehabilitacja i fizjoterapia to określenia używane w mowie potocznej jak synonimy. Jednak  w fachowym słownictwie te dwa słowa mają nieco inne znaczenie. Jakie?

Zarówno rehabilitacja, jak i fizjoterapia mają na celu poprawę stanu narządów ruchu, układu nerwowego, pokarmowego oraz układu krążenia. Rehabilitacja jest jednak pojęciem bardziej ogólnym. Fizjoterapia dotyczy zaś jednej kategorii czynności leczniczych - czynności podejmowanych przez fizjoterapeutów.

 

Rehabilitacja - znaczenie

Rehabilitacja to wszystkie działania podejmowane przez lekarzy, fizjoterapeutów, terapeutów różnych specjalizacji oraz innych specjalistów, które mają na celu przywrócenie pełnej sprawności osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie.

Jeśli nie jest możliwe całkowite przywrócenie sprawności, rehabilitanci skupiają się na likwidowaniu dyskomfortu towarzyszącemu schorzeniom i niepełnosprawności pacjenta.

 

Co to jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to usługi świadczone przez fizjoterapeutów pacjentom w celu rozwijania, utrzymywania i przywracania ich maksymalnej sprawności oraz poprawy funkcjonowania przez całe życie. Fizjoterapia jako zestaw działań leczniczych wykorzystuje reakcje organizmu na dostarczane mu bodźce.

Najistotniejsze działy fizjoterapii to: 

fizykoterapia,

kinezyterapia,

masaże,

hydroterapia,

balneoterapia,

terapia manualna.

 

Fizjoterapia w Raciborzu

Zapraszamy do Ośrodka Rehabilitacji Akson

ul. Kolejowa 9 w Raciborzu

 

Napisali o nas

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij