Mięśnie zaangażowane w bieganie

Tłumaczymy, które mięśnie biorą udział w bieganiu, i które z nich pracują najciężej.

Bieganie - mięśnie, których używasz

Zastanawiasz się czasem, jakie mięśnie angażujesz do biegania? Czy mocniej pracują mięśnie nóg, czy brzucha? Czy bieganie może pomóc pozbyć się tkanki tłuszczowej, czy raczej najpierw trzeba schudnąć, by biegać? Sprawdźmy.

 

Jakie mięśnie pracują podczas biegania

Mięśnie, których używamy podczas biegania to m.in. mięśnie nóg - mięśnie czterogłowe ud, zginacze bioder, ścięgna podkolanowe, pośladki oraz mięśnie łydek. Poza mięśniami nóg, biegając, angażujemy również mięśnie brzucha oraz mięśnie rąk.

 

Nogi biegacza

Obserwując pracę nóg podczas biegu, możemy zauważyć jak przy wybiciu napinają się mięśnie łydek i niemal równocześnie, przy użyciu przednich mięśni uda, następuje zgięcie kolana. Aby wypchnąć nogę do przodu, pracę muszą wykonać mięśnie tylne.

 

Bieganie a brzuch

Podczas biegania uruchamiamy miednicę oraz mięśnie biodrowo - lędźwiowe. A ponieważ w trakcie biegu lekko skręcamy ciało naprzemiennie raz do prawej, a raz do lewej nogi, w tym samym czasie angażujemy również mięśnie skośne brzucha.

Jeśli chcemy uzyskać lepszy czas biegania, warto pracować nad mięśniami skośnymi oraz prostymi brzucha. Są one niezbędne w bieganiu wyczynowym.

Osobom, które chcą stracić zbędne kilogramy podpowiadamy, że bieganie jest bardzo skuteczne w spalaniu tkanki tłuszczowej na brzuchu. Warto więc uzupełnić swój plan treningowy właśnie o tego rodzaju aktywność.

 

Praca rąk podczas biegu

Nie sposób biegać nie poruszając rękami. Gdy biegamy, uruchamiamy mięśnie naramienne oraz mięśnie piersiowe. W ten sposób wzmacniamy bicepsy i tricepsy.

 

Sylwetka biegacza

Bieganie wpływa tonizująco na mięśnie posturalne. Aby utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji, podczas biegu używamy mięśni brzucha, dolnej części pleców, pośladków, miednicy i bioder. Wzmacniają się zatem wszystkie mięśnie tułowia, od miednicy po barki.

 

 

Dbając o mocne mięśnie posturalne, zapewniamy sobie większą stabilność podczas biegu. Warto je rozwijać, ponieważ dzięki nim wszystkie mięśnie zaangażowane w bieganie pracują bardziej wydajnie. Jak to robić? Dobrym rozwiązaniem jest bieganie po nierównych nawierzchniach. W ten sposób rotujący podczas biegu kręgosłup uruchamia większe grupy mięśni odpowiedzialne za jego prawidłowe utrzymanie.

 

Bieganie a stawy biegacza

Warto wspomnieć także o stawach osób, które biegają. Często spotykamy się z opinią, że trening biegowy może osłabić stawy. Zdarza się tak, lecz dotyczy to sportowców, którzy biegają wyczynowo. Bieganie amatorskie, jeśli jest regularną czynnością, wzmacnia stawy. Zachęcamy więc do systematycznego treningu.

Jak bieganie rozwija mięśnie

Bieganie na długie dystanse pomaga rozwijać wolnokurczliwe włókna mięśniowe. Zwiększa się ich odporność na zmęczenie. Mięśnie te lepiej wykorzystują tlen w swojej pracy. Wszystko to przekłada się na większą wytrzymałość organizmu biegacza.

Napisali o nas

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij