Kinesiotaping

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) jest formą terapii stosowaną w walce z bólem różnego pochodzenia. To metoda pomocna w przypadku nadwyrężonych mięśni lub bolesnych skurczy. Kiedy jeszcze zalecamy kinesiotaping i na czym on polega?

Akson Racibórz kinesiotaping

 

Co to jest kinesiotaping?

Kinesiotaping jest terapią polegającą na przyklejaniu specjalnych plastrów na poddawane terapii partie ciała. Jej twórcą jest dr Kenzo Kase.

Plastry kinesiotaping to bawełniane taśmy pokryte klejem akrylowym. Ich wyjątkowość zawdzięczana jest odpowiedniemu splotowi i strukturze przypominającej ludzką skórę. Właściwości taśmy do kinesiotapingu sprawiają, że bardzo dobrze przylega ona do skóry, przepuszcza powietrze, jest wodoodporna, nie krępuje ruchów i nie wywołuje podrażnień. Dr Kenzo Kase wprowadził na rynek plastry Kinesio pod nazwą: Kinesio Tex, Kinesio Tex Gold i Kinesio Tex FP. Podobne działanie mają plastry innych producentów, m.in. plastry o sportowym przeznaczeniu marki Rock Tape, czy plastry fizjoterapeutyczne marki K - Active.

 

Wskazania do kinesiotapingu

Taping to metoda stosowana przede wszystkim w łagodzeniu bólu różnego pochodzenia, w tym: bólu pourazowego, reumatycznego, pooperacyjnego, czy bólu kręgosłupa. Ta forma terapii wpływa na poprawę krążenia oraz ułatwia odprowadzenie limfy.

 

Zastosowanie taśm kinesio w sporcie

Taśmy Kinesiotaping stosuje się zapobiegawczo w czasie treningów zarówno sportowców wyczynowych, jak i amatorów. Taśmy te są wykorzystywane również w razie wystąpienia kontuzji lub wypadku.

Taping pomaga zrelaksować naciągnięte, nadwyrężone mięśnie. To także doskonały sposób na pozbycie się skurczów które często nękają sportowców, zwłaszcza przy intensywnym wykonywaniu ćwiczeń.

 

Medyczne i fizjoterapeutyczne wskazania do kinesiotapingu

W kinesioterapii najważniejsze jest zdrowie i komfort pacjentów. Plastry uśmierzają ból i wpływają na zmniejszanie się obrzęków po operacji. Niwelują bóle reumatyczne, bóle wywołane stanami zapalnymi lub zmianami zwyrodnieniowymi.

Kinesiotaping jest bardzo często stosowany w leczeniu bólu kręgosłupa. Dzięki nim rehabilitacja jest dużo skuteczniejsza, nie tylko przestaje doskwierać ból pleców, ale przede wszystkim możliwe jest normalne funkcjonowanie pacjenta, bez uczucia ciągnięcia i blokad ruchu.

Pozostając przy temacie kręgosłupa, taśmy kinesio stosowane są do korygowania postawy u dzieci.

Plastry działają podobnie jak drenaż limfatyczny. Poprawiają krążenie i ułatwiają odprowadzenie limfy. Ta właściwość jest wykorzystywana również w kosmetyce.

 

Kosmetyczne i relaksacyjne przeznaczenie tapingu

Kinesiotaping jest bardzo młodą techniką terapii i jej zastosowanie wciąż się poszerza. Oczywistym jest jego wykorzystanie w fizjoterapii oraz, jak wspomniałem wcześniej, w sporcie. Należy też wskazać na taping w kosmetyce. Taśma pomaga odprowadzać limfę, co przyspiesza wyszczuplanie ciała. Ponadto kinesytaping ma wpływać na lepszy stan skóry, w tym zapobiegać powstawaniu zmarszczek i rozstępów.

Warto dodać, że plastry do kinesiotapingu pomagają się zrelaksować. Mogą być stosowane praktycznie bez ograniczeń, w tym przez dzieci, a nawet przez kobiety w ciąży.

 

Przeciwskazania do kinesiotapingu

Mimo, że taśmy kinesio są bardzo delikatne (przypomnę, mogą je stosować również dzieci i kobiety w ciąży), to istnieją przeciwskazania do tego rodzaju terapii. Jednym z nich jest obecność ran lub podrażnień na fragmencie skóry, który ma być opatrzony plastrami. Drugą jest alergia na klej pokrywający taśmy.

 

Jak wygląda rehabilitacja z pomocą plastrów?

Fizjoterapeuta podejmuje swoje działania opierając się na badaniach diagnostycznych - obrazowych oraz czynnościowych. Dzięki dokumentacji uzyskuje on informacje na temat siły mięśni, zakresu ruchy, czy sprawności neurologicznej. Podobnie jak w innych przypadkach, tak i tu podstawą rehabilitacji jest kompletny wywiad medyczny, a jeśli pacjentką jest kobieta, ważna jest również informacja o ewentualnej ciąży.

Praca fizjoterapeuty polega na doborze odpowiednich plastrów i przyklejeniu ich do wybranych partii ciała (np. taping barku lub kolana), która poddawana jest terapii. Taśmy przymocowane do skóry unoszą ją nieco, dając mięśniom większą przestrzeń. W ten sposób napięcie mięśniowe ulega regulacji. Aby działanie taśm było skuteczne należy wziąć pod uwagę przebieg mięśni, powięzi oraz więzadeł. Tu liczy się dokładność i zręczność fizjoterapeuty. To od nich zależy powodzenie rehabilitacji.

 

Jak przygotować się do kinesiotapingu?

Przed wizytą u fizjoterapeuty należy dokładnie oczyścić skórę w okolicach, które mają być poddane zabiegowi. Skóry nie należy smarować żadnym preparatem natłuszczającym - olejkiem, balsamem, ani kremem.

Skóra może być pokryta delikatnymi włoskami, jednak intensywne owłosienie musi zostać usunięte przed zabiegiem.

Na wizytę najlepiej przyjść w wygodnej odzieży, takiej, która umożliwia łatwe odsłonięcie tej części ciała, która jest poddawana zabiegowi.

Należy przygotować pełną dokumentację medyczną dotyczącą leczonej części ciała.

 

Kinesiotaping – po zabiegu

Plaster jest wodoodporny, można więc bez ograniczeń korzystać z kąpieli. Nie należy jednak używać mydła, ani wycierać oklejonej części ciała ręcznikiem.

Plaster należy delikatnie odkleić po upływie 4 - 7 dni.

W razie, gdyby po wizycie u fizjoterapeuty ból zamiast ustępować, stał się intensywniejszy lub gdyby pojawiły się inne dolegliwości, np. podrażnienie, czy pieczenie skóry opatrzonej taśmą, wówczas taśma powinna zostać usunięta.

 

Po więcej informacji zapraszamy do gabinetu Akson w Raciborzu.

Napisali o nas

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij